Sadržaj, sadržaj, sadržaj…

Sadržaj je postojao i prije društvenih mreža te se distribuirao različitim kanalima poput TV-a, radia, novina, međutim pojavom društvenih mreža konzumacija sadržaja postaje puno brža – ‘instantna’ kao i prijenos sadržaja te samim time dolazi do revolucije u komunikaciji kojoj se trebamo prilagoditi kao oni koji nešto nude i/ili prodaju putem Interneta.

Međutim, vratimo se na pitanje od početka i krenimo redom.

Što je sadržaj?

Kako objasniti malom proizvođaču drvne i stolarske industrije što je zapravo ‘sadržaj’ kojim će on doći do svog potencijalnog kupca ili zadržati već postojećeg? Hm, hm, potrebno je otići na Wikipediu pa istraživati zanimljivosti o raznim vrstama drva, pa nakon toga davati različite savjete i raditi ‘How to?’ tutorijale kako konstruirati neki određeni model drvenog stolca i sl. Slažete li se? Mislim da je zapravo najveći izazov kreirati kvalitetan i originalan sadržaj te shvatiti da zaista treba puno vremena i posvećenosti kreiranju sadržaja te da ništa ne smije biti slučajno, već da je potrebno imati dobru strategiju te uvijek prisluškivati što kupci žele te prilagođavati sadržaj njima.

Svi smo svakodnevno bombardirani gomilom informacija na Internetu, a posebno na društvenim mrežama te korisnik jako brzo dolazi do informacija (prema istraživanju Mobile Marketing Associations prosječni korisnik kontrolira mobitel svakih 6,5 min = 150 puta dnevno), međutim u gomili ‘beskorisnih’ informacija potrebno je plasirati ‘korisne’ informacije. Čini mi se da su na dobitku svi oni koji mogu jednostavno predstaviti ono čime se bave putem video uradaka s naglaskom na tutorijale (nemojmo zaboraviti da je You Tube nakon Google druga po redu mreža za pretraživanje sadržaja te da je Facebook Live učinio veliku revoluciju u prijenosu sadržaja), kao npr. fitness centri ili kozmetički saloni. Primjerice, nije slučajno da postoji velik broj uspješnih ‘Beauty VLOGG’ -erica koje mogu doslovce živjeti od svojih video tutorijala koje plasiraju putem blogova, You Tube-a, Instagrama, Facebooka…

Ovo je neiscrpna i zanimljiva tema koja zahtijeva dubinsko i stručno promišljanje te postoji jako puno aspekata o kojima se može govoriti kad govorimo o sadržaju. Na sljedećoj radionici u Puli koja se održava u subotu, 11.06. od 9 do 13h, razgovarat ćemo također o ovoj temi. Svi zainteresirani za ‘Brendaonicu – ljetni đir’ mogu se javiti putem e-maila: info@brendaonica.com ili putem Facebook eventa: https://www.facebook.com/events/800650700035145/